Kopš 2020. gada janvāra visi broileri jeb gaļas cāļi pašmāju putnu gaļas ražotāja, AS “Putnu fabrika Ķekava”, fermās ir 100 % izauguši bez ārstēšanas ar antibiotikām. Šis ir unikāls gadījums uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē, kas apliecina, ka investīcijas biodrošībā un putnu labturībā atmaksājas. 2020. gadā augsto biodrošības standartu nodrošināšanai tika ieguldīti vairāk nekā 1,3 miljoni eiro, savukārt kopējais investīciju apjoms, tai skaitā Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanai un papildu drošības pasākumu ieviešanai, bija 4,5 miljoni.

“Biodrošība ir mūsu prioritāte numur viens, tādēļ darām visu iespējamo, lai mūsu putnus pasargātu no jebkuriem infekciju riskiem. Jebkura veida investīcijas, ko veicam, lai vēl vairāk paaugstinātu drošības standartus, vienlaikus sekmējot efektīvus un ilgtspējīgus ražošanas procesus, uztveram kā ieguldījumu konkurētspējā. Divtik būtiski šie drošības jautājumi ir laikā, kad visā pasaulē ierasto ikdienas ritmu ikvienā jomā ir izjaucis Covid-19, savukārt pie mums, Latvijā, arvien vairāk citu mājputnu saimniecību cīnās ar putnu gripas uzliesmojumu. Esmu gandarīts, ka kopš aizvadītā gada janvāra visi mūsu broileri gan “Putnu fabrikā Ķekava”, gan “Lielzeltiņos” ir izauguši veseli – to augšanas procesā nav izmantotas antibiotikas, līdz ar to gan vietējā, gan ārvalstu tirgos pircējiem ir pieejama augstākās kvalitātes produkcija,” norāda “Putnu fabrika Ķekava” valdes priekšsēdētājs Andrius Pranckevičius.

Aizvadītā gada investīcijas biodrošībā galvenokārt tika ieguldītas jaunajā graudu apstrādes sistēmā, papildu dezinfekcijas barjeru izveidei, kā arī vēl vairāk pastriprinot jau tā stingrās biodrošības procedūras, lai ikviena darbība minimizētu infekciju no ārienes iekļūšanu ražotnē.

Nozīmīga daļa no investīcijām jeb 0,5 miljoni eiro tika ieguldīta, lai uzstādītu jaunu graudu apstrādes iekārtu, kas nodrošina īpašu putnu barības termisko apstrādi. Tā rezultātā tiek būtiski samazināti barības piesārņojuma riski ar mikroorganismiem. Tādējādi paaugstinās barības sagremojamība putnu organismā un tas veicina labāku barības vielu izmantojamību pareizai putnu attīstībai un labai veselībai. Īpašā apstrādes procesā barības granulas tiek apstrādātas paaugstinātā temperatūrā noteiktā laika periodā (līdzīgi kā tiek pasterizēts piens), kas ļauj drošāk uzglabāt barību ilgstoši, saglabājot vitamīnus un minerālvielas. Savukārt pēc termiskās apstrādes barībai tiek pievienoti fermenti, kas palīdz ātrāk sagremot un absorbēt uzņemto barību. Šāda barība nodrošina putna veselību un labsajūtu, labi ietekmējot arī putna augšanas ātrumu.

Visi “Putnu fabrika Ķekava” audzētie putni 100 % izaug tepat Latvijā, un kā pilna ražošanas cikla uzņēmums aptver visus putnu augšanas posmus, kas ļauj būt pārliecinātiem par pilnu kontroli un nodrošināt augstāko kvalitāti. 2016. gadā ieviestais produktu marķējums “Audzēts bez antibiotikām” nodrošina paaugstinātas kvalitātes apliecinājumu putnu gaļas patērētājiem.

Aizvadītajā gadā “Putnu fabrika Ķekava” atkārtoti saņēma pasaulē vadošā mājputnu selekcionāra “Aviagen Kft” apbalvojumu par izciliem putnu audzēšanas rādītājiem, kas apliecina uzņēmuma ieguldījumu efektivitāti gan labturībā, gan putnu audzēšanā bez antibiotikām. “Putnu fabrika Ķekava” ir viens no nedaudzajiem uzņēmumiem Baltijas valstīs, kas saņēmis šo augsto un pasaulē atzīto apbalvojumu. “Aviagen Kft” apbalvojums par jauniem standartu rekordiem vēlreiz apliecina to, ka mūsu augstie labturības nosacījumi ļauj mums pasargāt putnus no dažāda veida saslimšanām un ražot augstākās kvalitātes gaļu gan vietējam, gan ārvalstu tirgiem bez antibiotikām, kā arī būt konkurētspējīgiem Eiropas Savienības tirgos ar augstākiem kvalitātes standartiem mājputnu gaļas segmentā.