Septembris ir laiks, kad skolēni atgriežas ne tikai skolas solā, bet arī sporta pulciņos. Vecākiem tas nozīmē papildu rūpes ikdienas organizēšanā, tostarp, maltīšu plānošanā. “Putnu fabrika Ķekava” un “Ghetto Games” veiktajā aptaujā* atklāts, ka vairāk nekā 20% aptaujāto jauniešu ēd retāk nekā trīs reizes dienā, kas ir nepietiekami. Kā pilnveidot bērnu ēdienkarti, nodrošinot visu nepieciešamo bērnu enerģijai, spēkam un veselībai, atklāj uztura speciāliste Eva Kataja.

Atrodiet laiku regulārām maltītēm

Lai arī teju 40% jauniešu ēd trīs reizes dienā, tomēr vairāk nekā piektā daļa aptaujāto jauniešu ēd retāk nekā trīs reizes dienā. Uztura speciāliste Eva Kataja norāda: “Ja bērns paēd tikai divas reizes dienā, tad viņš ir absolūtā uzturvielu deficītā. Lai uzņemtu pietiekami daudz uzturvielu, nepieciešamas ieturēt trīs pilnvērtīgas ēdienreizes un divas uzkodas.” Vienlaikus šos rezultātus viņa komentē piesardzīgi, norādot, ka gan jaunieši, gan pieaugušie bieži neskaita katru ēšanas reizi, bet tikai pamata maltītes – visticamāk, jaunieši ēd biežāk nekā divas vai trīs reizes dienā.

Vecākiem būtu nepieciešams sekot līdzi tam, vai bērni ir regulāri paēduši, piemēram, iepriekš sagatavojot ēdienu brokastīm vai launagam. “Regulāras ēdienreizes ir īpaši svarīgas fiziski aktīviem jauniešiem. To trūkums tālāk noved pie lielākas vēlmes pēc saldumiem un pievilcīgākas kļūst dažādas ātrās uzkodas, jo ķermenim ir nepieciešamas uzturvielas arī tad, ja mēs nevēlamies ēst. Ja ēdam neregulāri, ķermenis par to signalizē, raisot vēlmi uzņemt vairāk saldus un dažādus citus organismam viegli pārstrādājamus produktus, piemēram, hotdogus, bulciņas. Šāds uzturs nav atbilstošs organisma vajadzībām un tāpēc rodas uzturvielu nepietiekamība vai to deficīts. Tas tālāk ietekmē gan cilvēka fiziskās spējas un sportisko sniegumu, gan emocionālo stāvokli un, protams, arī svaru, veicinot dažādas veselības problēmas.”

Jaunieši visbiežāk izvēlas vistas gaļu

Teju puse jeb 45% aptaujāto jauniešu norāda, ka viņi visbiežāk uzturā lieto vistas gaļu, savukārt  4% aptaujāto norādīja, ka gaļu ikdienā neēd. Jaunieši priekšroku dod vistas gaļai, skaidrojot, ka tā šķiet garšīgāka nekā citas, ir veselīga, piemērota sportiskam un aktīvam dzīves veidam, kā arī ir viegli un ātri pagatavojama. “Liellopu un cūkgaļas pagatavošana prasa vairāk laika un iemaņas, savukārt vistas gaļu ir iespējams pagatavot ātrāk un vieglāk,tādēļ tā ir iemantojusi popularitāti kā jauniešu, tā pieaugušo vidū. Vistas gaļa ir vērtīgs olbaltumvielu avots, tai ir neitrāla garša, līdz ar to ir patīkama lielākam cilvēku lokam,” savos novērojumos dalās Eva Kataja.

Trīs ceturtdaļas aptaujas dalībnieku norādīja, ka viņi pievērš uzmanību arī gaļas kvalitātei. Interesanti, ka jauniešiem gaļas svaigums nav svarīgākais kvalitātes kritērijs. Viņiem būtiskāka ir uzticama un droša mazumtirdzniecības vieta, kā arī tas, ka gaļa ir ražota Latvijā un putns ir audzis labos apstākļos.

“Jauniešu viedoklis parāda, ka gaļas svaigums un derīguma termiņš ir kļuvusi par pašsaprotamām lietām, kurām veikalā uzmanība netiek pievērsta. Turklāt vēlreiz skaidri redzam, ka jauniešiem ir svarīgi vides ilgtspējas jautājumi, tostarp arī putnu labturība. Tas vēlreiz apliecina, ka mūsu, “Putnu fabrikas Ķekava,” investīcijas putnu veselībā un piemērotiem dzīves apstākļiem – novērtē arī pircēji,” stāsta “Putnu fabrikas Ķekava” pārstāve Maija Avota.

Bērniem drīkst ļaut ēst tikai pāris dārzeņus

Domājot par ikdienas ēdienkarti, esam dzirdējuši, ka ir būtiski ēst plašu pārtikas produktu klāstu, lai iekļautu visas pamata uzturvielu grupas – gan ogļhidrātus un olbaltumvielas, gan šķiedrvielas, tāpat kā vērtīgos vitamīnus un minerālvielas. Diemžēl nereti bērni un jaunieši atsakās no veselīgiem un vērtīgiem produktiem.

Uztura speciāliste Eva Kataja aicina nesatraukties: “Ja bērns ēd tikai divus dārzeņus – ļaujiet viņam to darīt regulāri, piedāvājot kādu no tiem vai abus katru dienu. Tas būs vērtīgāk nekā daudzveidīgs dārzeņu klāsts, kas vienmēr paliek uz šķīvja. Diemžēl dažādu pētījumu dati joprojām rāda, ka liela daļa jauniešu un bērnu neēd dārzeņus katru dienu. Turklāt minerālvielas ir ne tikai augļos un dārzeņos, bet arī gaļā, turklāt dažādos vistas gaļas veidos tie ir nedaudz atšķirīgi. Ēdienkartē ieteicams iekļaut ne tikai vistas fileju, bet arī stilbiņus, spārniņus un citu gaļu. Bieži mēs izvēlamies lietot dažādus uztura bagātinātājus, neapzinoties pārtikas produktu vērtību, piemēram, kolagēnu var uzņemt arī ēdot vistas ādu.”

Fiziski aktīvi jaunieši drīkst apēst gan saldējumu, gan bulciņu

Ja jaunais sportists bieži grib našķoties ar saldumiem, tas ir normāli un pat sagaidāmi, jo kārumos esošie ogļhidrāti ātri dod enerģiju. Ikdienā noteikti vajadzētu piedāvāt svaigus un žāvētus augļus un ogas, ko arī var ērti paņemt līdzi kastītē kopā ar sēklām un riekstiem. Fiziski aktīviem jauniešiem ir vajadzīga enerģija un ja uzkodas neaizvieto pamata ēdienreizes, tad bērnam droši var ļaut laiku pa laikam mieloties gan ar saldējumu, gan kādu citu kārumu.

“Galējības ir tās, kam vecākiem vajadzētu pievērst uzmanību. Piemēram, bērns regulāri izlīdzas ar hotdogiem un citām ātrajām uzkodām, bet atsakās no skolas ēdiena. Vai tieši otrādi – jaunietis ir ļoti apmāts ar ēdienu, veltot veselīgam uzturam nesamērīgi lielu uzmanību un īstenojot visus ieteikumus perfekcionistiski, ko diemžēl nereti redzu arī savā ikdienas praksē klīnikā. Abas šī galējības var aizvest līdz ēšanas traucējumiem, dažādām veselības problēmām un tas būtu iemesls konsultēties ar ārstu. Vecākam ir jāpalīdz bērnam būt elastīgam un jāmāca veselīga attieksme pret ēdienu,” aicina Eva Kataja.

 

*Aptauja norisinājās laika posmā no šī gada 1. maijā līdz 1. augustam, tajā piedalījās 612 jaunieši vecumā no 9 līdz 25 gadiem. Viņu vidū populārākie sporta veidi ir basketbols, ko izvēlējušies 22%, kā arī florbols un futbols, ko spēlē 15% no aptaujātajiem. Tāpat respondenti nodarbojas ar tādiem sporta veidiem kā joga, cīņas sports, hokejs, vieglatlētika, peldēšana un citiem.